Taaskasutuskeskus

VÄIKE-MAARJA TAASKASUTUSKESKUSE TEGEVUS on 1. veebruarist 2024 SENISEL AADRESSIL TAMSALU MNT 1 LÕPPENUD. 

Väike-Maarjas aastast 2007 tegutsenud taaskasutuskeskus on 1. veebruarist aadressil Tamsalu mnt 1 tegevuse lõpetanud. Väike-Maarja taaskasutuskeskus on olnud 16 aastat   Väike-Maarja põllumeeste seltsi poolt pakutud sotsiaalne kogukonnateenus, milleks Väike-Maarja vallavalitsus võimaldas ruume tasuta kasutada. Keskuse töös hoidmine on olnud põllumeeste seltsi liikmete vabatahtlik ja tasustamata tegevus, aastate jooksul on abistajaid olnud ka väljastpoolt seltsi liikmeskonda. 

 

Väike-Maarja vallavalitsus lõpetas seltsile ruumide kasutamise võimaldamise kuna vajab neid oma allasutuse tarvis. Väike-Maarja põllumeeste selts on otsinud taaskasutuskeskusele Väike-Maarjas uusi sobivaid ruume, kuid hetkel ei ole neid leitud. 

 

Heategevusnädalast sai pikaajaline tegevus

Taaskasutuskeskuse algus ulatub aastasse 2006 kui Väike-Maarja põllumeeste seltsis tegutsevad naised korraldasid endise Pika tänava raamatukaupluse ruumides aastalõpu heategevusnädala, kuhu oodati üleliigseid majapidamistarbeid, suuremaid ja väiksemaid esemeid ja nendega oodati tutvuma kõiki, kellel oli midagi oma koju juurde vaja. 

Maanaiste seltsingu esinaine Kai Tomingas võttis tookord heategevusnädala Väike-Maarja vallalehes kokku nii: “On heameel, et saime abistada mitmeid peresid. Taaskasutusse läks magamistoamööbel, külmkapp, pesumasin ja paljupalju teisi majapidamistarbeid. Aitäh toojatele!”

Heategevusnädal läks korda ja mitmelt poolt tuli mõtteid, et sellise tegevuse võiks alalisemaks muuta. Peeti plaani ja kümmekond naist võttis ühiselt asja ette. Pöörduti Väike-Maarja vallavalitsuse poole ning saadi kasutusse Tamsalu mnt 1 hoone II korrusel asuv endine EPT saal. Sinna sisustati 2007. aastal taaskasutuskeskus. Ruumid olid talveajal küll jahedavõitu, aga tegevust see eriti häirinud. Kõige külmemal ajal on keskus jaanuaris ja veebruaris olnud suletud. 

Kõige pikemalt on taaskasutuskeskuse eestvedajaks olnud Kai Tomingas, keskust on hoidnud töös Tiia Uutsalu ja Ruth Raidlo. Graafiku järgi tegutsenud vabatahtlikke on 16 aasta jooksul olnud palju.

Keskus võeti omaks

Taaskasutuskeskusesse on külastajaid alati jätkunud ja inimesed on kogukonnateenuse omaks võtnud. Päevas käis keskuses tihti mitukümmend inimest Väike-Maarjast ja kaugemalt valla erinevatest piirkondadest, läbisõitjadki on siin peatunud. Taaskasutuskeskust on külastatud mitmel põhjusel: kodudes kasutusest väljas olevate korralike esemete äraandmiseks, inimestele vajalike esemete pakkumiseks, abivajavatele sõpradele ja tuttavatele esemete hankimiseks. Põhilised esemed taaskasutuskeskuses on olnud riided, jalanõud, raamatud, toidunõud jm. Vahendatud on ka suuremõõtmeliste esemete omanike kontakte.

Taaskasutuskeskuse esimesel kuuel aastal oli külastajaskond valdavalt vanemapoolne, kuid järjest enam leidsid taaskasutuskeskuse üles nooremad inimesed. Vanemad inimesed vajasid eelkõige igapäeva riideid, nooremad huvitusid esmajärjekorras lasteriietest. Külastajate hulgas on olnud palju täiskasvanuid ja lapsi vähekindlustatud peredest, kellele riiete ja jalanõude hankimise ainsaks kohaks ongi taaskasutuskeskus.

Koostöös koolide tugipersonaliga on vahendatud koolilõpetajatele viisakaid riideid. Aastate jooksul on koostööd otsitud ka külavanematega abi vajavate perede varustamiseks vajalike esemetega, keskusest on abi on saanud paljud Vao varjupaigataotlejate keskusesse saabunud inimesed. 

Pikalt tegutses taaskasutuskeskus täielikult heategevuslikel põhimõtetel – asju toodi ja viidi ilma raha küsimata. Pärast väljapanekuruumi parendamist 2017. aastast kehtestati 1 € sümboolne tasu olenemata sobivate esemete arvust.  

“Teeme ära” talgud ja projektiabi

Aastate jooksul on taaskasutuskeskuses toimunud mitmeid “Teeme ära” talguid. Näiteks toimus 2010. aastal Kadri Lepiku eestvedamisel kevadine kaltsupidu, kus tühjendasime keskust seisma jäänud asjadest mõnusas seltskonnas laulu- ja pillimängu saatel. Terve päeva jooksul sai osaleda erinevates töötubades, kus käed külge ja käärid sisse lüüa. Et seisma jäänud asju mitte lihtsalt ära põletada või prügimäele viia, sai neile uut elu pakkuda: kaltsuvaipade jaoks ribasid lõigata-rebida, lapitöödeks lappisid lõigata, kodutute loomade varjupaigale tekke valmistada; erinevate lihtsaid tarbeesemete valmistada (kott-toolid, poekotid, pehmed mänguasjad, erinevad mängutoa tarbed jm), lastega koos mänguasju jm vidinaid nikerdada, riideid kohendada ja täiendada taaskasutusmoe asjatundjate juhendamisel.

 

Kogukonnateenuse parendamiseks korraldasime mitmel korral “Teeme ära!” talgupäevi ruumi heakorrastamiseks või esemetele uue elu andmiseks.

 

  1. aasta “Teeme äraga” parendasime Tiia Uutsalu eestvedamisel väljapanekuruumi, mis sai varasemast valgusküllasem ja kenam. Värvisime aknad ning seinad ja põrandad heledates värvitoonides, riided ja jalanõud on paigutasime viisil, mis tegi need paremini leitavaks. Taaskasutuskeskuse vabatahtlikud pöördusid paljude ettevõtete ja organisatsioonide poole, kes toetasid värvidega, stangede materjaliga. Juba aasta varemgi aitas meid Väike-Maarja Gümnaasiumi õpilasesindus, kes kogus 2015. aastal kampaania käigus taaskasutuskeskusele riidepuid.  
  1. ja 2017. aastal kohaliku omaalgatuse programmi poolt toetatud projektide elluviimisega muutsime esemed külastajatele leitavaks. Soetasime riiuleid, riidestangesid ja riidepuid, et parandada rõivaste, jalanõude ja esemete väljapanekut, et kõik oleks taaskasutuskeskuse kasutajale koheselt leitav.

Meie tegevust on läbi aastate kajastanud Väike-Maarja Valla Infoleht, Virumaa Teataja ja Maaleht. 

Väike-Maarja põllumeeste selts tänab kõiki seniseid vabatahtlikke ja abilisi, esemete annetajaid ja toetajaid kogukonnas ning kaugemal. 

 

 

Marju Metsman

Väike-Maarja põllumeeste seltsi

juhatuse liige